Kyivs Grottekloster utbrent etter russisk angrep
Det brant natt til mandag i det kjente Grotteklosteret i Kyiv. Ukrainske myndighetene melder om til sammen ni drepte ulike steder, mens tre skal være drept på russisk side.
ALTERNATIVE TITLER
Lang tittel her
Kort tittel her
Oppdatering: Brannen ble slukket mandag morgen. Ifølge Tymur Tsjenko, lederen for hovedstadens mililtæradministrasjon, er klosteret påført alvorlige ødeleggelser.
Ifølge guvernør Dmitrij Miljajov er tre personer såret, i tillegg til de tre drepte, i et droneangrep mot byen Tula, som ligger sør for Moskva. Blant de sårede er et barn på ett år, ifølge guvernøren.
Ifølge nyhetsbyrået AFP oppgir ukrainske myndigheter et tall på til sammen ni drepte i russiske angrep natt til mandag.
To av dødsfallene meldes fra Kyiv, mens fem redningsarbeidere ifølge myndighetene er drept i Kharkiv.
– Kremls antikrist
Grotteklosteret i Kyiv ble grunnlagt på 1000-tallet og er et historisk senter for ortodoks kristendom i Øst-Europa. Det har stått på Unescos verdensarvliste siden 1990. Natt til mandag sto det i brann etter luftangrep.
Ifølge ukrainske Pravda er skadene betydelige. Brannmannskaper kjemper mot flammene og det iverksettes tiltak for å begrense brannen.
– Et brutalt angrep på vårt folk og vår arv. Dette er det sanne ansiktet til Russlands ortodokse verdier, skriver statsminister Julija Svyridenko på X.
Ifølge Tymur Tsjenko, lederen for hovedstadens mililtæradministrasjon, er klosteret påført alvorlige ødeleggelser.
Lederen for den ukrainsk-ortodokse kirken, metropolitt Epifanij, er ikke nådig i sin omtale av angrepet.
– Hva mer må Kremls antikrist gjøre for at verden skal innse at det må iverksettes avgjørende tiltak for å sette en stopper for den russiske terroren mot Ukraina og selve prinsippene for fred, skriver han på X.
Russlands siste angrepsbølge mot Kyiv har rammet en rekke bygninger av høy nasjonal verdi. Kyiv-operaen og Kharkiv kunstmuseum og Tsjernobyl-museet er blant de som er skadet.
Riksantikvaren reagerer
Riksantikvar Hanna Geiran kaller angrepet opprørende og trist.
– Verdensarven er menneskehetens felles arv. Kulturarven representerer identitet, og vi ser dessverre at kulturminner er mål i krig og konflikt, sier riksantikvar Hanna Geiran til NTB.
Hun sier Unesco i flere år har vært dypt bekymret over verdensarven i Ukraina. Flere steder har fått forsterket beskyttelse etter Haag konvensjonen. Norge har også bidratt med midler til Unescos fond.
– I tillegg til tapet av umistelige menneskeliv, står også kulturminner i fare for å bli påført uopprettelig skade eller bli borte for alltid, sier Geiran.
Mange uten strøm
Tidligere på natten opplyste lokale myndigheter at det brant i en boligblokk i Kyiv etter et luftangrep. Da hadde Kyiv-ordfører Vitalij Klitsjko gått ut med en melding på Telegram om at luftvernsystemer var satt inn mot angrep mot byen. Han ba folk søke tilflukt.
Flere biler sto ifølge ordføreren i brann etter å ha bruk truffet av vrakdeler fra droner.
Ordføreren opplyste også at 140.000 innbyggere i den ukrainske hovedstaden var uten strøm.
20 personer har blitt såret i angrepene, ifølge myndighetene.
Polsk beredskap
Som følge av angrepene mot Ukraina sendte Polen kampfly i lufta og satte luftvernsystemer og radarovervåking i beredskap, opplyser forsvaret i landet.
– Disse tiltakene er av forebyggende karakter og har som mål å sikre og beskytte luftrommet, særlig i områder som grenser til de truede regionene», heter det.