❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer
Installasjonen som viser statsminister Benjamin Netanyahus «siste måltid», gjøres klar i Tel Aviv. Foto: Oded Balilty / AP / NTB scanpix

Kunstinstallasjon av Netanyahus «siste måltid» i Tel Aviv

Israels statsminister Benjamin Netanyahu må finne seg i å bli framstilt som en ensom og grådig livsnyter i en kunstinstallasjon på åpen gate i Tel Aviv.

Publisert Sist oppdatert

Installasjonen har hentet inspirasjon fra maleriene av det siste måltidet Jesus holdt med disiplinene før han ble pågrepet og korsfestet.

Det er satt opp på Rabin-plassen i Tel Aviv og viser Netanyahu som fråtser i mat helt alene ved et 10 meter langt bord. Maleriet fremstiller ham som en hedonist som har mistet kontakt med alle rundt seg, og er det foreløpig siste stikket mot den omstridte lederen.

De siste ukene har tusenvis av demonstranter møtt opp i gatene for å kreve Netanyahus avgang. De er kritiske til hans håndtering av koronautbruddet og den påfølgende økonomiske krisen. Mange mener også at han har krenket Israels sterke demokratiske tradisjoner ved å tviholde på makten for å slippe å bli stilt for retten for korrupsjon.

Powered by Labrador CMS