Foto: Berit Roald / NTB scanpix
Berit Roald / NTB scanpix
KrF vil ha FN-mandat før Norge bidrar i IS-krig
KrF mener Norge ikke kan vurdere å bidra i krigføring mot IS før det foreligger et FN-mandat. USA har bedt Norge og flere andre land om å bidra militært i Irak.
– Norge må vurdere en forespørsel om militært bidrag i kampen mot IS. Men det må være under forutsetning om at det ligger et FN-mandat til grunn, sier KrF-leder Knut Arild Hareide til Dagsavisen.
Utenriksminister Børge Brende (H) var mandag i Paris der representanter fra 26 land diskuterte hva som bør gjøres med opprørsgruppen Den islamske staten (IS).
En felleserklæring fra konferansen, som omfattet alle de faste medlemmene av FNs sikkerhetsråd, slår fast at irakiske myndigheter kan regne med nødvendig hjelp og «passende militær bistand» i krigen mot IS.