KrF kritisk til reservasjons-nekt
Stortingsrepresentant (KrF) Geir Toskedal mener det er kritikkverdig at regjeringen presser gjennom spiralsaken før samvittighetsdebatten settes i gang.
Høyre står fast ved at leger ikke skal kunne reservere seg mot å sette inn kobberspiral i kvinner som ønsker det. Regjeringen mener derfor at leger som ønsker å reservere seg mot dette burde slutte i jobbene sine.
– Hvis det er forhold i jobben som strider mot legens samvittighet, så er det bare sånn. Da må kommunen finne nye leger, sier Kristin Ørmen Johnsen, medlem av helsekomiteen for Høyre på Stortinget til Vårt Land.
Legene Ole-Andre Skalstad og Dag Sele har allerede sagt opp sine fastlegeavtaler med Bø kommune. I vinter opprettet Helsetilsynet tilsynssaker mot dem og et knippe andre reservasjonsleger, som uansett kunne endt med at de fikk sparken.