Norges-visitt: I forbindelse med at Ulf Ekman mottar Kåre Kristiansens minnepris for sitt engasjement for det jødiske folk skal han også preke i Jesus Church i Oslo.

Katolsk Ekman taler i norsk pinsemenighet

Etter at Ulf Ekman konverterte til Den katolske kirke har det blitt få invitasjoner til norske menigheter.

Stephan Christiansen

Søndag 22. mars skal Ekman tale under gudstjenesten i Jesus Church i Markus kirke.

Men at en katolikk inntar talerstolen i en pinsemenighet er fortsatt kontroversielt blant enkelte pinsepastorer. I forrige uke uttrykte flere av dem skepsis til at den katolske presten Raniero Cantalamessa har blitt invitert til pinsevennenes sommerstevne på Hedmarktoppen.

Artikkelen fortsetter under annonsen.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/nb_NO/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Innlegg av Dagen.

– Ikke lett å forstå

Det blir ikke flere sommerstevner for meg på Hedmarktoppen hvis dette er sant, skrev tidligere pinsepastor Gunnar Østby på Facebook.

«Det er nok ikke like lett for alle å forstå: I det ene øyeblikket karakteriserer vi Ulf Ekmans konvertering til katolisismen som noe av det mest oppsiktsvekkende og sørgelige som har hendt skandinavisk frikirkelighet. I neste øyeblikk innbyr vi en av pavens nærmeste predikanter som forkynner på Pinsevennenes Sommerstevne...» skrev tidligere redaktør i Korsets Seier og nå senior-pastor i Filadelfia Drammen, Oddvar Johansen.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/nb_NO/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Innlegg av Dagen.

– Viktig å anerkjenne

At katolikken Ulf Ekman skal tale i Jesus Church er helt uproblematisk, mener Christiansen.

Artikkelen fortsetter under annonsen.

Aril Edvardsen var foregangsmann for enhet i sin tid da han inviterte en katolikk til Sarons Dal. Jeg tenker at på 40 år må vi ha kommet dit at vi kan ha flere tanker i hodet samtidig. Jeg tror faktisk at det er viktig å anerkjenne de gavene Gud har gitt til Kristi kropp, selv om man har et annet teologisk ståsted. Det er jo ikke slik at man kun kan ta imot fra dem man tenker likt som i alle ting. Vi ser alle stykkevis og delt, sier Christiansen, og legger til at menigheten er trygge på hva de står for.

– Vi tror det blir et veldig velsignet besøk. Når det gjelder besøket av Cantalamessa på Hedmarktoppen tror Christiansen at timingen er helt perfekt.

– Nettopp fordi det er litt spenninger er det viktig at vi kan vise at vi står sammen med hele Kristi kropp og ikke lar enhet vike for frykt, sier han.

Katolikkene anerkjenner ikke den protestantiske nattverden, og har ikke nattverdsfellesskap med protestanter.

– Jesus Church har vanligvis nattverd hver søndag. Hvordan vil Ulf Ekman, som katolikk, forholde seg til det?

– Det må du nesten spørre Ulf Ekman om.

Dagen har forsøkt å få tak i Ulf Ekman, men har ikke lykkes.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/nb_NO/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Artikkelen fortsetter under annonsen.

Innlegg av Dagen.

Jesus Church

Jesus Church ble startet av Anne og Stephan Christiansen i 2000.

Menigheten ble etablert med tilknytning til ungdomsbevegelsen Jesus Revolution, som Christiansen startet.

Jesus Church tilhørte først den såkalte trosbevegelsen, men ble en del av pinsebevegelsen i 2004.

I 2013 inngikk menigheten leieavtale med kirkevergen om å leie Markus kirke i Oslo.

Les også
Pinseskepsis til «pavens predikant»Cantalamessa
Les også
Ulf Ekman får Kåre Kristiansens minnepris
Les også
– Vi er ikke redd for konverteringer
Les også
Utfordrende timing
Les også
– Jeg er ikke her for å få det lettLivets Ord
Les også
Ekman-pris splitter KristenfolketKåre Kristiansen