RELIGIONSFRIHET: Jusprofessor og menneskerettighetsekspert ved Høgskolen i Østfold, Hadi Strømmen Lile, mener Udir krenker de kristne friskolenes religionsfrihet.
Sølve Depui Aksnes
Jusprofessor: - Er ikke Udir sin oppgave å tolke Bibelen
Utdanningsdirektoratet ber Samfundets skoler om å endre opplæringen om homofilt samliv. Jusprofessor mener direktoratets pålegg hviler på svakt rettsgrunnlag. - Påståelig og upresist, sier han.
Utdanningsdirektoratet (Udir) mener Menigheten Samfundets skoler må endre opplæringen og læremidlene som omtaler homofilt samliv som «syndig».
Skolene, som ligger i Kristiansand og Egersund, er nå ilagt pålegg etter et ferskt vedtak datert 12. juni 2025, der direktoratet skriver at det er «avdekket brudd på regelverket», og at skolene derfor «må rette opp forholdene». Klagefristen er tre uker.
I vedtaket heter det blant annet følgende: «Våre tilsyn viser at elevene ved Samfundets skoler og ved Gamleveien ikke får opplæring som er jevngod med opplæringen i offentlige skoler. Elevene har krav på en opplæring som fremmer likestilling og hindrer diskriminering.»