Henry Romero, Reuters/NTB Scanpix
Jordskjelvet rammet de fattigste
Det verste jordskjelvet på flere tiår rammet hardest der det var vanskeligst fra før. Misjonsalliansen ber om penger fra UD og sine givere for å kunne hjelpe folk på beina igjen.
Misjonsalliansen er blant de største norske hjelpeorganisasjonene i Ecuador. Mye av vekten i arbeidet ligger på mikrofinans, og mye av innsatser skjer i den delen av landet der jordskjelvet lørdag kveld hadde sitt episenter, på vestkysten. Costa-regionen, med byene Manta og Portoviejo, er en fattig del av landet. Mange der slet fra før med å få endene til å møtes. Dermed gikk katastrofen hardest ut over dem som hadde minst fra før.
– Folk flytter fra Costa-regionen og inn til de større byene for å søke lykken. De som er igjen, er fattige, sier generalsekretær Andreas Andersen i Misjonsalliansen til Dagen.
Gjennom mikrofinansbanken Banco D-Miro er tusener hjulpet til å starte egne arbeidsplasser som kan løfte dem ut av fattigdommen. Nå lider ikke bare banken tap, men menneskene de har hjulpet, er på bar bakke.