FÆRRE KUNDER: Over natten forsvant halvparten av kundene og omsetningen til det jødiske bakeriet. Arabiske Saïda har jobbet her i 18 år og tror det også denne gangen vil normaliserer seg etterhvert.
Johannes Ek Reindal
Jøder i Paris: – Vi må kjempe og holde ut
I 18 år har muslimske Saïda solgt jødisk bakverk til mennesker i Marais i Paris. Nå er omsetningen halvert.
Hun rister på hodet, Saïda Elarova.
– Søndag var det nesten ingen her. Mandag var heller ikke bra. Halvparten av kundene er vekk, folk er redde for å gå ut, for å gå på jobb, sier hun til Dagen.
I disken er det fylt opp av smakfullt bakverk, etter jødiske oppskrifter, som har vært en del av Europas baketradisjon i flere hundre år. Bak kassen henger et fransk, et israelsk og et amerikansk flagg. På veggene er det bilder av rabbinere, og morsomme tegninger av jøder i sine velkjente svarte klær.