Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

ANGREPET: Tankskipet Mercer Street, som ble angrepet i Omanbukta, fotografert tidligere i år i Cape Town. Foto: Johan Victor via AP / NTB

Israels statsminister anklager Iran for skipsangrep

USA og Storbritannia gjør som Israel og anklager Iran for å stå bak angrepet mot et tankskip i Omanbukta. USA og Israel truer med reaksjoner.

Publisert Sist oppdatert

To personer i besetningen, en brite og en rumener, ble drept da tankskipet Mercer Street ble angrepet utenfor Oman torsdag kveld. I helgen haglet beskyldningene mot Iran, som nekter for å ha stått bak angrepet mot skipet, som har tilknytning til en israelsk milliardær.

Etter at Israels statsminister Naftali Bennett pekte på Iran som ansvarlig, har utenriksministrene i Storbritannia og USA gjort det samme.

– Etter å ha gjennomgått all tilgjengelig informasjon, er vi sikre på at Iran sto bak dette angrepet. Vi jobber med våre partnere for å vurdere vårt neste skritt og konsulterer regjeringer i regionen for å finne et passende svar, sier USAs utenriksminister Antony Blinken.

Powered by Labrador CMS