Oslo-politiet kunne ikke svare på NRKs spørsmål om kjønnslemlestelse Illustrasjonsfoto fra Oslo.

Ingen dømt for kjønnslemlestelse i Norge

Over 70 saker om kjønnslemlestelse har vært anmeldt i Norge siden 2005, men ingen er dømt, ifølge NRK.

Publisert Sist oppdatert

Kjønnslemlestelse kan straffes med opptil 15 års fengsel i Norge, men loven har aldri ført til domfellelse siden den ble innført i 1995, melder NRK.

En dybdeanalyse fra Nasjonalt kunnskapssenter om vold og traumatisk stress slår fast at politiet tar sakene alvorlig, men alle de 54 anmeldte sakene fra 2005 til 2016 ble henlagt. Rapporten viser til på en nærmest umulig bevissituasjon.

Advokat Cecilia Dinardi, som har jobbet med barns rettigheter i over ti år, mener hovedproblemet ikke er lovverket.

– Det handler mer om hvordan vi skal håndheve loven, sier hun.

Ifølge NRK er sakene vanskelige å avdekke fordi kjønnslemlestelsen ofte har skjedd i et annet land, fordi det kan ha gått lang tid før overgrepet blir oppdaget og fordi skadene er vanskelige å tidfeste medisinsk.

– Vi har lav oppdagelsesrisiko. Vi har bevisproblemer med disse sakene, sier Dinardi.

For å kartlegge hvordan slike saker håndteres forsøkte NRK å kontakte Kripos, Politidirektoratet, Oslo-politiet og Barne- og familieetaten. Ingen av disse hadde en fagperson som kunne svare.

Kjønnslemlestelse kalles også kvinnelig omskjæring, og finner primært sted på afrikanske kontinentet, samt i deler av Asia og Midtøsten.

Powered by Labrador CMS