For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

UTAH: Folk deltar i en demonstrasjon for abortretter utenfor delstatsforsamlingen til Utah i Salt Lake City kun timer etter at USAs høyesterett fjernet den føderale retten til abort i juni fjor. Foto: Rick Bowmer / AP / NTB

Høyesterettsdommer i USA hevder abortavgjørelse gjorde ham til mål for attentat

USAs høyesterettsdommer Samuel Alito hevder han og andre konservative dommere ble «mål for attentat» etter at avgjørelsen om abortrettigheter ble lekket i fjor.

Publisert Sist oppdatert

Alito var forfatteren av domstolens avgjørelse om å fjerne den føderale retten til abort i juni i fjor. Da hadde kvinners rett til abort i USA vært sikret gjennom kjennelsen i den etter hvert så kjente saken Roe vs. Wade fra 1973.

– De som ble antatt å være i flertallet, altså de som ble antatt å ha godkjent mitt utkast til avgjørelsen, var reelle mål for attentat, sier Alito i et intervju med avisen Wall Street Journal.

73-åringen, som sjelden gir intervjuer eller uttaler seg i offentligheten, sier han tror han vet hvem som lekket utkastet nesten to måneder før det ble ferdigstilt, men at han ikke har bevis.

Powered by Labrador CMS