For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

BISPEREFS: Prest Einar Gelius møtte Kirkerådets leder, Harald Hegstad, i Dagsnytt 18 på NRK1.

Gelius spør om vi trenger biskopene. Nå svarer Hegstad i Dagsnytt 18

– Det at Gelius ser biskopen sjeldent er vel heller et argument for flere biskoper fremfor færre, sier Harald Hegstad, Kirkerådets leder. 

Publisert

Debatten om Den norske kirkes pengebruk har blusset opp igjen etter at profilert sogneprest og samfunnsdebattant Einar Gelius stilte spørsmål ved behovet for tolv biskoper med hver sin stab. 

I en kommentar i Nettavisen sammenligner han kirkens byråkrati med offentlig sektor – og stiller spørsmål ved om ressursene brukes riktig.

– Som arbeidstaker i Den norske kirke gjennom førti år har jeg ofte lurt på hvorfor ingen stiller de samme spørsmålene til kirkens pengebruk. Også Den norske kirke finansieres i stor grad av skattebetalernes penger – men kirken har ingen planer som fokuserer på økt produktivitet, styrking av omstillingsevnen og mer effektiv ressursbruk, skriver Gelius og betegner biskopene som gallionsfigurer. 

Powered by Labrador CMS