For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Al-Qaida og IS kan samarbeide lokalt i Europa, selv om terrornettverket offisielt har tatt avstand fra opprørsgruppen som har erobret store områder i Irak og Syria det siste året. Bildet viser en bevæpnet politimann. I anledning Benjamin Netanyahus Paris-besøk holder han vakt foran kosher-butikken som ble utsatt for en gisselaksjon tidligere denne måneden. Foto: Reuters / NTB scanpix

Frykter at IS og al-Qaida samarbeider

Det kan ikke utelukkes at Den islamske staten og al-Qaida samarbeider, selv om de to gruppene offisielt tar avstand fra hverandre, mener førsteamanuensis Stig Jarle Hansen.

Publisert Sist oppdatert

De to brødrene som sto bak terrorangrepet mot tidsskriftet Charlie Hebdo i Paris hevdet å tilhøre al-Qaida på den arabiske halvøy (AQAP), mens mannen som dagen etter drepte fire mennesker i en jødisk butikk hevdet å tilhøre IS.

Begge deler kan være korrekt og det utelukker ikke nødvendigvis at terroraksjonene var koordinert, sier Hansen, som lenge har fulgt de militante islamistmiljøene i regionen tett.

Klart budskap

Powered by Labrador CMS