Israels statsminister ønsker å danne koalisjon på høyresiden. Foto: Nir Elias / Reuters / NTB scanpix
Nir Elias / Reuters / NTB scanpix
Forhandlingene i gang etter valget i Israel
Israels president har startet samtaler med landets partier for å finne ut hvem som vil danne regjering etter valget.
Sittende statsminister Benjamin Netanyahus parti Likud vant valget tirsdag, og har sagt at han ønsker å få på plass en ny regjering innen et par ukers tid.
I utgangspunktet er det ikke automatikk i at det største partiet danner regjering og får statsministeren etter israelske valg. Likevel er det liten tvil om at Netanyahu kan samle et flertall bak seg etter valgseieren.
President Reuven Rivlin startet søndag arbeidet med å høre hvem de ulike partiene ønsker seg som statsminister. Tidligst onsdag, og senest en uke senere, kan han be landets neste statsminister om å danne regjering.