For Du er med meg
«Om jeg enn skulle vandre i dødsskyggens dal, frykter jeg ikke for noe vondt, for Du er med meg. Din kjepp og din stav, de trøster meg.» Salme 23,4
Sauegjetere fra Judea, hvor David var gjeter, vandret med sauene mellom dype og trange daler, mellom fjellpassasjer der solen ikke kom helt til. De mørke skyggers dal. I tørketiden kunne dalene være uttørkede elveleier.
Her førte hyrdene saueflokken gjennom. For å spare tid på vei mot nye grønne enger. Så de slapp å føre sauer opp og ned i kupert terreng og over fjell. Problemer kunne imidlertid oppstå, hvis et kraftig regnskyll kom. Da kunne dalbunnen bli fylt opp av vann på kort tid.
Disse tørre, mørke elveleiene inneholdt både farlige skorpioner, små giftige slanger. Rovdyr som ulv og ørkenrev var aldri langt borte. De mørke skyggers snarvei kunne i verste fall bli en dødsskyggens dal for sauer og hyrden.