Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB
NTB
Flertallet på Stortinget er enige om ny barnehagelov
Arbeiderpartiet, Høyre, Senterpartiet, Venstre, KrF og Pasientfokus er enige om barnehageloven som ligger til behandling i Stortinget.
Partiene er enige om regjeringens forslag om nye regler for styring og finansiering av barnehagesektoren.
Forslaget er en oppfølging av barnehageforliket fra i fjor høst og har som mål å sikre forutsigbarhet og gode forhold for både private og kommunale barnehager.
– Alle partier har strukket seg for å få til en dette, til det beste for ungene. For Arbeiderpartiet har det vært helt avgjørende å få på plass likeverdige pensjonsvilkår for ansatte i private barnehager og kunne stille krav til bruk av tilskuddene slik at pengene går til barna, sier Elise Waagen fra Arbeiderpartiet.