Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan under en tidligere pressekonferanse i Ankara. Foto: Burhan Ozbilici / AP / NTB
Erdogan mener Putin må oppfordres til «en hederlig exit» i Ukraina
Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan vil be Vladimir Putin sørge for en «hederlig tilbaketrekking» fra Ukraina slik at krigen kan avsluttes.
– Vi må fortelle Putin at «du bør være arkitekten bak et skritt for fred». Vi bør forsøke å løse denne konflikten ved å oppmuntre til en hederlig avslutning, sier Erdogan.
Uttalelsen ble gitt til journalister som fulgte ham på flyet tilbake til Tyrkia etter at han torsdag deltok på Nato-toppmøtet i Brussel.
Her sa han også at Ukraina og Russland ser ut til å ha nådd en «forståelse» om fire av seks temaer som tjenestemenn fra de to landene har forhandlet om. Ukraina skal både ha gjort innrømmelser når det gjelder et eventuelt Nato-medlemskap og anerkjennelse av russisk som offisielt språk, oppgir den tyrkiske presidenten, ifølge CNN.