For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

KRITIKK INNAD: Mitch McConnell, som har ledet republikanernes partigruppe siden 2007, ønsker å opprettholde at abortspørsmålet avgjøres på delstatsnivå.

Enkelte republikanere foreslår abortgrense på 15 uker, men møter motstand internt

En gruppe republikanske senatorer, ledet an av Lindsey Graham, foreslår et nasjonalt abortforbud etter uke 15 i svangerskapet.

Publisert Sist oppdatert

Den føderale abortretten i USA ble opphevet av høyesterett tidligere i sommer. Flere republikansk-styrte delstater har innført det som i praksis er totalforbud mot abort.

Det nasjonale abortforbudet senator Lindsey Graham nå fremmer går ikke like langt.

Faktisk er forslaget på ett felt mer liberalt enn det norske abortloven ettersom det åpner for abort fram til uke 15 i svangerskapet. I Norge er det tillatt med abort fram til uke 12, med mulighet til å få abort innvilget fram til uke 18 på visse vilkår.

Powered by Labrador CMS