For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

MUNTER: Torstein Lindhjem (61) på markedsavdelingen i Dagen er en munter kar som har spredd glede med sin lune humor og hjertelige latter. - Livets alvor er ikke det samme som mørke. Jeg ser lyst på livet i lys av det Kristus har gjort for meg, sier han.

En glad gutt fra Vestfold takker av

Han har hatt en drøm, Torstein Lindhjem (61). Den tidligere forlagssjefen i Lunde har de siste åtte årene jobbet i markedsavdelingen i Dagen. Ved nyttårsskiftet gikk drømmen i oppfyllelse.

Publisert Sist oppdatert

Vestfoldingen fra Tjølling i nåværende Larvik kommune har i årevis drømt om å ha et ryddig og strøkent skrivebord på kontoret sitt .Drømmen er oppfylt. Og drømmen er tapt. Kontorpulten hans i tredje etasje i Dagen-bygningen på Danmarksplass i Bergen er helt strøken. Han har fått orden på papirene sine. Torstein sluttet ved årsskiftet. Han er pensjonist.

Lindhjem som er lærerutdannet, kan se tilbake på et rikt og mangfoldig arbeidsliv.



Sammen med Jesus

Torstein ble født i februar 1946 og er eldstemann i en søskenflokk på fire. Han vokste opp i et kristent hjem og har siden holdt fast på sin tro på Jesus som sin og verdens frelser. Noe ungdomsopprør hadde han ikke behov for. I tenårene fikk han en dypere forståelse av hva troen på Jesus innebar: en opplevelse av «jeg vet på hvem jeg tror», som han sier.

Etter fem år med realskole og gymnas i nabobyen Sandefjord bar det til Oslo hvor han tok lærerutdannelse. I hovedstaden fikk han også realisere sine musikalske talenter da han startet ungdomkoret «Ainos». Koret gav under Lindhjems ledelse ut fire selvstendige plater. Torstein har også skrevet kristne sangtekster. Men som den beskjedne mannen han er, ønsker han ikke å gjøre noe større nummer ut av det.



Ikke underholdning

Torstein lærte å spille piano i barneårene hos organisten i kirken på hjemstedet. Etterhvert ble det også til at han spilte til sangene på møtene på bedehuset. I de senere år har han ofte spilt piano som akkompagnement til sin bror og svigerinne som synger på kristne møter. De tre gav også ut en CD for fire år siden. I helgen var denne trioen på Evje i Setesdalen for å synge og spille til Jesu ære. Torstein som er ungkar og pianospillemann, er tydelig på at kristen sang og musikk bør være forkynnende og ikke fungere som underholdning.

-Den har samme oppgave som den muntlige forkynnelse. Tekstene skal formidle et tydelig budskap som peker på Jesus som frelser slik at mennesker kan møte Gud. Musikken skal tjene sangen. Det heter jo å akkompagnere, det betyr jo å ledsage og følge teksten, sier Torstein da vi treffer ham i Dagen-huset der han stikker innom etter å ha unnagjort formiddags-joggeturen sin i Loddefjord der han bor.



Norske tekster

Vestfoldingen sier bestemt at sanger i norske menigheter bør synges på norsk slik at alle i salen forstår teksten.

-Jeg liker ikke at man synger på engelsk. Da kan det være mange i forsamlingen som ikke forstår teksten, er den språkmektige, nyslåtte pensjonistens klare budskap. Torstein har forøvrig ved siden av jobben i Dagen, tatt russisk grunnfag ved Universitetet i Bergen.



I Lunde Forlag

Etter endt lærerutdannelse i Oslo, underviste han i fire år i skolen på hjemstedet i Tjølling. En ettermiddag ringte telefonen. Enok Kråkenes, den gang kommende forlagssjef i det kristne Lunde Forlag var på tråden. Kråkenes spurte om Lindhjem ville bli med på laget som produksjonsleder i forlaget. Torstein svarte ja og begynte i forlaget i Oslo i 1973. Han fikk det produksjonstekniske ansvaret for bøker i prosessen fra et godkjent manus til ferdig-trykket bok.

-Dette tekniske var jo helt nytt for meg. Jeg måtte lære meg hvordan bokbinding og trykking fungerte.

Etter seks år i det Norsk Luthersk Misjonssambands-eide forlaget, ble han spurt om han ville bli forlagsredaktør. Noe han takket ja til. På 1980-tallet ble han forlagssjef og på 1990-tallet konsernsjef for forlagsvirksomheten som også inkluderte kristne bokhandler, Norsk Bibel og Bokklubben Perspektiv.



Storbyen Bergen

Torstein Lindhjem har fått mange telefoner i løpet av sin arbeidskarriere. I 1999 tok han av røret da det ringte fra Bergen. Spørsmålet var om han ville komme til Bergen og bli en del av Dagen-laget.

Samme år reiste han til Vestlandets hovedstad etter å ha bodd 27 år i Norges hovedstad.

-Det var egentlig ikke noen stor overgang. Jeg flyttet fra en storby til en annen storby.

I Dagen har han jobbet i markedsavdelingen.

-Jeg har sammen med gode medarbeidere fått være med å markedsføre et godt produkt. Hadde produktet vært dårlig, hadde jeg mistet motivasjonen til å gjøre jobben min. Det har vært en givende oppgave å løfte fram Dagen. Avisen står for noe veldig vesentlig, en klar bibelsk linje som samtidig dekker mange ulike kristne miljøer. Dagen er en markant avis, den setter et skille. Det ser jeg på som en styrke.



Fusjonen

Selv blant kristenfolket har Lindhjem i sitt arbeid opplevd at mange har fordommer mot Dagen og det den står for. Derfor har hans og avisens hovedprinsipp vært at folk skal få prøve avisen gratis en periode slik at de får et bedre grunnlag til å vurdere om de vil bli faste abonnenter eller ikke.

Noe av det siste Torstein Lindhjem fikk oppleve i sitt arbeid i avisen var fusjonen mellom Dagen og Magazinet, med det foreløpige navnet Dagen Magazinet. Lindhjem har tro på det nye produktet. Han ser det som en utfordring å koble sammen to avismiljøer.

-For meg ser det ut til at de to tidligere avisene har mye felles og at de gamle skillelinjene ikke er så store, sier han.



Kropp og sjel

Som voksen har han sett betydningen av å holde seg i god fysisk form.

-Ingen har fullt herredømme over sin egen helse. Men vi må likevel være fornuftige og ta vare på kroppen vår etter beste evne. Dessuten liker jeg fysisk aktivitet, sier Torstein som fyller 62 år neste måned.

-Jeg har et realistisk syn på livet og døden. Men alvor er ikke det samme som mørke. Jeg lever i evangeliet og ser frelsen i Kristus. Derfor ser jeg lyst på livet og har all grunn til å ha godt humør, sier Torstein.

DM






FOTO: STEINAR M. HEGGEN




Powered by Labrador CMS