Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

🍁 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

MINNEDAG: En kvinne legger blomster på graven til en slektning som ble drept i Srebrenica-massakren i 1995. 11. juli er den internasjonale minnedagen for folkemordet. Foto: Armin Durgut / AP / NTB

Bosniske muslimer minnes massakren i Srebrenica

Det er ventet at flere tusen mennesker samler seg i Srebrenica i Bosnia-Hercegovina torsdag for å minnes massakren i 1995.

Publisert Sist oppdatert

I mai stemte FNs hovedforsamling for å opprette en internasjonal minnedag for folkemordet i Srebrenica.

11. juli 1995 tok bosniske serbere kontroll over byen. I dagene som fulgte ble flere tusen bosniske muslimer drept under ledelse av general Ratko Mladic. Han ble senere dømt til livstid i fengsel av en FN-domstol, blant annet for folkemord.

Under minnedagen torsdag skal ytterligere 14 ofre gravlegges, deriblant en 17 år gammel gutt. Siden 1995 er 6988 ofre for folkemordet blitt begravet.

Powered by Labrador CMS