OMSORGSSVIKT: – I de sakene jeg har hatt hvor det er avdekket omsorgssvikt eller overgrep, er det ikke slik at ingen har visst. Noen har vært bekymret, andre kan i ettertid fortelle at barnet har vært utagerende. Men ingen har sagt noe, fortalte barneombud og tidligere dommer Inga Bejer Engh da hun var i samtale med preses Helga Haugland Byfuglien på Kirkeskipet under Arendalsuka.
Astrid Dalehaug Norheim
Ber kristenledere melde til barnevernet
Men den gangen barneombud Inga Bejer Engh selv ble bekymret for et barn, opplevde hun det vanskelig å varsle barnevernet.
Inga Bejer Engh ble i mai i fjor utnevnt til nytt barneombud. Hun er tidligere statsadvokat og ble kjent som aktor i terrorrettssaken mot Anders Behring Breivik. Det ble lagt merke til da en så profilert advokat valgte å bli barneombud.
I en samtale med biskop Helga Haugland Byfuglien i Den norske kirke fortalte hun hvorfor hun tok steget etter å ha vært advokat og dommer i tingretten.
– Etter å ha sett systemsvikt over tid, tenkte jeg: «Nå orker jeg ikke sitte stille lenger. Jeg må heller få adressert et mønster jeg tror jeg har sett».