MINNESMERKE: Minnesmerket over Benjamin Hermansen har blitt tagget ned, to dager før tiårsmarkeringen av 22. juli.
Beate Oma Dahle / NTB
Benjamin Hermansen-minnesmerke tagget ned – politiet etterforsker saken
Politiet har opprettet etterforskning etter hærverk på Benjamin Hermansens minnesmerke. – Jeg blir lei meg og forbannet, sier statsministeren.
I år er det 20 år siden 15 år gamle Benjamin Hermansen ble drept på Holmlia i Oslo i det som var et rasistisk motivert drap.
Tirsdag oppdaget en mann som bor i området, at noen hadde tagget «Breivik fikk rett» på minnesmerket. En rekke politikere fordømmer hærverket. Statsminister Erna Solberg (H) besøkte minnesmerket tirsdag, og hun sier det var helt forferdelig å se hærverket.
– Jeg blir lei meg og forbannet, og dette viser hvor viktig det er at vi hver eneste dag står opp mot rasisme og hatprat, sier Solberg.