For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Ap faller kraftig på ny meningsmåling

Arbeiderpartiet går tilbake med 5,2 prosentpoeng fra mai til juni, viser ny meningsmåling.

Publisert Sist oppdatert

Ap får en oppslutning på 28,5 prosent på målingen Norfakta har utført for Klassekampen og Nationen i juni. Partileder Jonas Gahr Støre og de rødgrønne partiene får likevel et knapt flertall, men målingen åpner for mer innflytelse for Rødt og Miljøpartiet De Grønne (MDG), skriver Klassekampen.

Ap får sammen med Senterpartiet (Sp) og Sosialistisk Venstreparti (SV) 84 stortingsmandater, noe som betyr at de mangler ett mandat for å sikre flertallet. Dette kan komme enten fra Rødt eller MDG, som på målingen får inn én person hver på Stortinget.

Målingens store taper er Venstre, som med en oppslutning på 3 prosent mister åtte stortingsmandater og står igjen med bare én.

Powered by Labrador CMS