Alexander Rybak etter å ha fått vite at Norge går videre. Bak jubler danserne. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix
Terje Bendiksby / NTB scanpix
Alexander Rybak og Lisa Børud videre til Eurovision-finalen
Norge gikk torsdag kveld videre til finalen i Eurovision Song Contest. Finalen holdes i Lisboa lørdag.
De andre som gikk videre torsdag, var Serbia, Moldova, Ungarn, Ukraina, Sverige, Australia, Danmark, Slovenia og Nederland.
Norge ble lest opp som land nummer sju. Rekkefølgen var imidlertid tilfeldig og sier ingenting om hvem som fikk flest stemmer. Dette blir først kjent etter finalen.
Flere har merket seg at en del østeuropeiske land er blitt slått ut i semifinalene og antyder at det kan være en fordel med tanke på stemmer til Rybak, som ble født i Minsk i daværende Sovjetunionen.