FORNØYD: Demokraten Gretchen Whitmer er gjenvalgt som guvernør i Michigan, der velgerne også har stemt for å sikre kvinner retten til fri abort. AP / NTB
AP / NTB
Abortforkjempere vant flere folkeavstemninger i USA
Velgerne i Michigan har stemt for å sikre kvinner rett til fri abort. Samtidig har et forslag om å utelukke abortsaken fra grunnloven lidd nederlag i Kentucky.
Tirsdagens folkeavstemning, som ble holdt i forbindelse med mellomvalget, setter endelig punktum for abortforbudet som ble vedtatt i Michigan i 1931, men som siden har vært blokkert av rettsvesenet.
Michigan endrer nå delstatens grunnlov som heretter vil gi kvinner full rett til selv å ta avgjørelser, om prevensjon og abort. De slår dermed følge med California og Vermont.
Demokraten Gretchen Whitmer ble gjenvalgt som guvernør i Michigan etter å ha blitt utfordret av den Donald Trump-støttede republikaneren Tudor Dixon, som er en sterk abortmotstander.