Statsministeren i sorg

Kai Flatekvål
kong-harald

– Jeg vil på vegne av regjeringen få gi uttrykk for den sorg og medfølelse vi alle sitter med da vi fikk nyheten om kong Harald Vs bortgang, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) til NTB.

– Det er en hel nasjon i sorg, og det er også et folk i takknemlighet i dag. Jeg vil bruke denne anledningen tidlig på denne fredagen til å takke kong Harald for hans livslange gjerning. For alt han har betydd for nordmenn, for folk i hele landet, sier Støre videre.

Støre sier at medfølelsen går til dronning Sonja og kongens nærmeste.

– Og så er det også en dag hvor vi kan si at «Kongen er død. Leve kongen». Vi har en ny konge i kong Haakon, og han skal tas imot med dronning Mette-Marit, sier Støre i et intervju med NTB.

Støre forteller at den siste samtalen han hadde med kong Harald, var under statsrådet 7. august.

– Vi kunne jo se at han også da var preget, men det var et statsråd etter den malen han alltid har hatt statsråd, så det var det siste møtet vi hadde med ham i regjering.

Powered by Labrador CMS