Relatert innhold
Netanyahu: Regimeskifte i Iran kan bli resultatet
Regimeskifte i Iran kan bli et resultat av Israels militære angrep, sa Israels statsminister Benjamin Netanyahu til Fox News søndag.
Netanyahu, som deltok i programmet Special Report i et av sine første intervjuer siden Israel begynte angrepene mot Iran fredag, sa også at han hadde informert USAs president Donald Trump i forkant av at angrepene ble innledet.
En israelsk militærtalsmann har avvist at regimeskifte i Iran er et av målene med operasjonen.
– Målet er å fjerne regimets evne til å utslette oss, sa vedkommende.
Stort angrep mot Teheran
Søndag ettermiddag blir det meldt om omfattende luftangrep mot Irans hovedstad. På forhånd varslet Israel om angrepene og ba sivile iranere som bor i nærheten av våpenfabrikker, komme seg i sikkerhet.
Samtidig meldes det om at flere bilbomber har gått av i Teheran og enda flere av lands atomforskere er drept. Israel forsøker nå å ramme alle deler av Irans atomprogram, også akademikere som jobber med å utvikle atomvåpen.
IDF: Nye raketter avfyrt fra Iran mot Israel
Raketter er avfyrt fra Iran mot Israel, opplyser det israelske militæret (IDF).
Kort tid senere bekrefter iranske statlige medier at ballistiske missiler er avfyrt mot Israel.
Innbyggere i Israel bes om å gå i tilfluktsrom.
Flyalarmen går i flere områder i Israel, blant annet i Tel Aviv og Jerusalem, ifølge Reuters-vitner.
IDF: Advarer om at det vil komme flere iranske angrep
Natt til søndag utførte Iran massive angrep mot Israel som krevde flere liv. Nå advarer Det israelske forsvaret (IDF) om at det vil komme flere angrep fra øst.
– Det er utfordrende dager vi har i møte. Det vil komme flere rakettsalver og trefninger de nærmeste dagene, sier pressetalsmann Effie Defrin under en pressekonferanse.
Defrin forteller at IDF også fortsetter sine luftangrep mot iranske atominstallasjoner.
Trump advarer Iran: Vil møte amerikansk militærmakt «på nivåer de aldri sett før»
USAs president Donald Trump advarte søndag Iran om at ethvert angrep på amerikanske mål vil bli svart på med «full styrke» fra det amerikanske militæret, på et nivå «aldri sett før».
Trump gjentok at USA ikke er involvert i Israels nylige angrep på landets atom- og etterretningsanlegg.
– USA hadde ingenting med angrepet på Iran i natt å gjøre. Hvis vi blir angrepet på noen som helst måte av Iran, vil den fulle styrken til USAs militære komme ramme dere på nivåer dere aldri sett før,» skrev Trump på sitt sosiale medium, Truth Social.
Trump har tidligere uttalt at han anså Israels første runde med angrep mot Iran som «utmerkede».
Fire kvinner drept i Nord-Israel
Lørdag sendte Iran nye runder med ballistiske missiler mot Israel. En av dem traff byen Tamra, utenfor Haifa, og drepte fire kvinner. Ti personer ble også skadet i angrepet.
Ifølge Times of Israel har innbyggerne i Tamra lenge advart om at det er begrenset med bomberom i byen. Avisen skriver at det er påbudt å bygge bomberom inn i nye bygninger, men at dette sjeldent følges opp av lokale myndigheter.
Seks drept etter angrep på israelsk boligblokk
Seks personer er bekreftet drept etter at en iransk missil traff en boligblokk i Bat Yam, sør for Tel Aviv i natt.
To av de drepte er barn. Det er meldt om 180 skadede og flere personer er fortsatt savnet i ruinene.
Ti israelere drept i nattens angrep
Ti er drept, over hundre personer er skadet og titalls er fortsatt savnet etter de iranske angrepene mot Israel i natt. Det melder israelske medier.
Blant de drepte er det to kvinner, en ti år gammel gutt og en åtte år gammel jente, skriver Jerusalem Post.
TV 2: Iran truer militærbase med norsk personell
Iran advarer vestlige land om at deres militærbaser og skip i Midtøsten vil bli mål for iranske angrep dersom de bistår Israel med å forsvare seg mot iranske angrep. Det skriver TV 2, som viser til statsstyrte, iranske medier.
TV 2 skriver at Norge har personell utstasjonert på den amerikanske basen i Al-Asad i Irak. Ifølge kanalen er det rundt 30 norske soldater utstasjonert der.
– Vi følger situasjonen der veldig tett og tar kontinuerlige vurderinger. Det viktigste for oss er sikkerheten til personellet, sier pressevakt Aleksander Hage i Forsvaret til TV 2.
Asgeir Ueland: 7. oktober var begynnelsen på slutten
«Med årene har Iran bygget opp nettverk i Syria, Irak og Jemen, og på Gaza og Vestbredden, spesielt islamsk jihad, men også Hamas.
Den iranske tankegangen var at disse sammen skulle utgjøre en slags livsforsikring mot Iran, gjennom en ring av ild, stort sett med raketter som kunne avfyres mot Israel om landet angrep Iran», skriver Asgeir Ueland.
Les hele kommentaren hans om Israel-Iran-konflikten her.
Israel avviser at deres jagerfly har blitt skutt ned
IDF-talsmann Effie Defrin forteller at over 70 fly opererte over Irans hovedstad, Teheran, i over to timer uten å bli skutt ned. Flyene angrep over 40 mål. Det skriver Jerusalem Post.
IDF hevder de nå har slått ut Irans luftvernsystemer og kan opererer fritt over hovedstaden. Samtidig avviser Israel Irans påstander om at to av deres fly har blitt skutt ned.
Israels forsvarsminister: – Teheran skal brenne dersom angrepene fortsetter
Dersom Iran fortsetter angrepene mot sivile israelere, kommer Teheran til å bli satt i brann, advarer Israels forsvarsminister Israel Katz.
– Irans diktator tar Irans innbyggere som gisler ved å sette dem i en virkelighet der de, og spesielt Teherans innbyggere, kommer til å måtte betale en høy pris for den åpenbare skaden som påføres Israels innbyggere. Dersom Khamanei (Irans øverste leder ayatolla Ali Khamenei red.anm.) fortsetter å skyte raketter mot den israelske hjemmefronten, så skal Teheran brenne, sier Katz i en kunngjøring.
To personer er bekreftet drept etter et rakettangrep nær Tel Aviv fredag kveld. En tredje ble drept i et nytt angrep i natt.
Iransk luftforsvar slått ut
«Veien til Teheran er åpen».
Det skriver Israels forsvarssjef Eyal Zamir og sjef for det israelske luftforsvaret, Tomer Bar, i en uttalelse.
Israel har slått ut store deler av luftvernsystemet som skulle beskytte Irans hovedstad. Nå kan israleske jagerfly operere mye friere i Teheran, melder IDF.
– I henhold til planene våre vil jagerfly starte angrep mot mål i Teheran, heter det i uttalelsen.
Iran varsler angrep mot amerikanske militærbaser
Iran lover å fortsette sine angrep mot Israel. Landet sier også at de vil angripe amerikanske baser i Midtøsten. Det skriver The Independent.
Det iranske, statskontrollerte nyhetsbyrået Fars sier at det vil komme angrep mot amerikanske baser i løpet av de kommende dagene. Iran sier også at forhandlinger med USA om atomprogrammet deres nå er «meningsløst».
Ytterligere to militærtopper drept, ifølge iranske medier
To nestkommanderende i Irans generalstab ble drept av israelske angrep, ifølge statlig iransk fjernsyn.
Dette kommer på toppen av at det allerede var kjent at flere iranske militærtopper ble drept i de israelske angrepene natt til fredag. Blant disse var lederen for den iranske Revolusjonsgarden (IRGC).
De to nye generalene som er navngitt er Gholamreza Mehrabi og Mehdi Rabbani. Detaljer om angrepene som drepte dem, er ikke kjent.
Israels forsvarsminister: Iran har krysset en rød linje
Forsvarsminister Israel Katz mener nattens angrep mot sivile områder i Israel, krysset en rød linje.
– Vi vil fortsette å forsvare våre innbyggere og forsikre oss om at ayatollah-regimet betaler en veldig høy pris for disse grufulle handlingene, sier Katz lørdag.
Ifølge den israelske TV-kanalen Channel 12 truer Israel nå med enda kraftigere angrep.
– Iran vil betale en utålelig høy pris for å ha rettet sine angrep mot sivile områder, sier en anonym kilde til kanalen. Han viste til at Israel valgte målrettede angrep mot personer og installasjoner knyttet til Irans atomprogram.
Tre israelere drept i iranske angrep
Iran avfyrte flere runder med ballistiske missiler mot Israel natt til lørdag. De skriver Times of Israel.
Bilder fra Tel Aviv viser hvordan forsvarssystemet Iron Dome jobbet for å nøytralisere missilene. Ifølge IDF ble de fleste av dem fanget opp før de traff bakken, men likevel er det meldt om tre drepte og over 80 skadede etter nattens angrep.
IDF melder om at det kom fire runder med missiler. Times of Israel skriver at de er tilbakeholdne med å oppgi detaljer rundt angrepet.
Fjerde rakettbølge mot Israel – flere meldt såret
Luftvernsirenene er aktivert i hele Israel etter at en fjerde bølge raketter er på vei fra Iran. Flere er meldt såret etter et rakettnedslag.
Enda en bølge raketter er blitt fyrt av på vei mot Israel, opplyste forsvaret (IDF) litt før klokken 5.30 lørdag morgen.
Statlig fjernsyn i Iran meldte også lørdag morgen om angrepet.
– En ny runde med Honest Promise 3-angrep, lød det fra TV-stasjonen.
Honest Promise 3 er den engelske oversettelsen av navnet som Iran har satt på militæroperasjonen mot Israel etter at Israel først gikk til angrep mot Iran natt til fredag.
Øyenvitner sier til Reuters at de har hørt eksplosjoner over Tel Aviv og Jerusalem.
Luftvernsirenene er utløst både i disse byene og resten av landet.
Kort tid senere opplyste den israelske redningstjenesten Magen David Adom at ti personer er såret, med skadeomfang som varierer fra lett til moderat, etter at en iransk rakett traff et område sentralt i Israel. En rekke boliger ble påført store ødeleggelser, skriver The Times of Israel.
Oppdateringen kom etter at IDF litt tidligere meldte om iranske raketter på vei og at luftvernsirener ble utløst flere steder i landet mens luftvern ble aktivert for å avskjære angrepet.
Folk i nordlige deler av landet ble bedt om å søke tilflukt, men få minutter senere sendte IDF ut en oppdatering der det het at folk ikke lenger trengte å være i tilfluktsrom, men at de måtte holde seg i nærheten.
Flere såret i det sentrale Israel
Iran har innledet et omfattende angrep mot Israel med flere angrepsbølger. Det meldes samtidig om eksplosjoner i både Tel Aviv og Jerusalem, og flere skal være såret.
Den israelske hæren (IDF) meldte først om at et titalls raketter var på vei mot Israel, før de bare minutter senere meldte om nok en runde med iranske raketter. Senere ble det meldt om en tredje angrepsbølge.
Foto: Tomer Neuberg I Tel Aviv har luftvernsystemer avskåret flere raketter. Avisa Haaretz skriver at øyenvitner melder om nedslag i byen, og israelske nødetater opplyser at minst én er såret.
I byen Ramat Gan, som ligger rett utenfor Tel Aviv, skal sju være såret. Sentralt i Israel er minst 14 personer lett til moderat såret, skriver Haaretz.
Vitner melder også om eksplosjoner i Jerusalem.