LEDEREN: «For mange nordmenn er det ikke et ukjent folk langt borte som nå er rammet av katastrofen. Det er våre kollegaer og nære venner», skriver Dagen-redaktør Kari Fure. Bildet viser en person som forbereder en kremasjon. Foto: Philippe Lopez, AFP/NTB Scanpix
Våre venner, nepalerne, lider
En uke etter jordskjelvet i Nepal, begynner katastrofens omfang å gå opp for oss.
Det er nære bånd mellom fjellandene Norge og Nepal. Derfor har denne katastrofen rystet oss alle. Det er ikke bare norske fjellklatrere som har reist til Nepal for å leve ut drømmen om Himalaya. Forskere fra norske universiteter og høyskoler har samarbeidet nært og godt med nepalske kollegaer om temaer som utdanning og demokratisering. Våre to land har samarbeidet om vannkraft, miljø og kulturformidling. Og hvor mange bratte stier i norske fjellsider er det ikke som er blitt trygge og gode å gå på, etter at nepalske sherpaer har gjestet oss med muskelkraft og spisskompetanse.
LES: Her kan du lese flere saker om jordskjelvkatastrofen
For mange nordmenn er det ikke et ukjent folk langt borte som nå er rammet av katastrofen. Det er våre kollegaer og nære venner. For mange av oss handler det også om våre kristne søsken. For dem som har tilbrakt år av sitt liv som misjonærer i Nepal, er det deres andre hjemland som lider.