Meninger
SULT: Millioner av mennesker trues av sult. I hele 46 land risikerer mennesker nå å dø av mangel på mat, skriver Dagfinn Høybråten.
Nils-Inge Kruhaug / SCANPIX
Ubegripelige kutt i bistand til verdens fattige
De humanitære behovene i verden har ikke vært større siden 2. verdenskrig. Kutt i norsk bistand kunne ikke ha kommet på et verre tidspunkt. Dette har opprørt mange. Etter at Stortinget nå har stoppet store deler av kuttforslagene håper vi at lysten på å gjenta noe slikt har fortatt seg også i regjeringskvartalet.
Millioner av mennesker trues av sult. I hele 46 land risikerer mennesker nå å dø av mangel på mat. Afrikas horn er ett av de områdene som rammes hardt. De tre siste regntidene har uteblitt. Avlingene vil ikke gro og husdyrene dør av sult og tørste. Samtidig øker matvareprisene. Flere steder i verden er autoritære regimer på fremmarsj. Menneskerettighetsforkjempere knebles. Situasjonen for verdens barn er dramatisk, med rekordmange som lever i konfliktsoner, eller i områder med mer ekstremvær på grunn av klimakrisen.
Krig, klimakrise og uro rammer sårbare mennesker i en skala vi ikke har sett tidligere i vår tid.