| Debatt
Treenighetslæren under press – en bekymring for kirken
TEOLOGI: Vi trenger tydeligere undervisning om treenigheten i våre menigheter, skriver Jan-Aage Torp.
Bjørn Olav Hammerstad
I en tid der mange pinseforsamlinger opplever vekst og åndelig kraft, er det grunn til å løfte et varsku om en gammel vranglære som på ny vinner innpass i norske menigheter: den ikke-trinitariske, eller såkalte «Jesus Only»-læren (også kalt Oneness-pentekostalisme).
Det handler ikke først og fremst om dåpsformularet. Det finnes både i Norge og internasjonalt trinitariske pinsevenner som praktiserer dåp i Jesu navn uten å forkaste treenighetslæren. Nei, kjernen i saken er selve forståelsen av hvem Gud er. Er Gud én person som åpenbarer seg i tre ulike roller – eller er Gud én essens i tre evige, likeverdige personer: Faderen, Sønnen og Den Hellige Ånd?
Allerede på 300-tallet slo oldkirken fast dette gjennom Nikea-konsilet og den nikenske trosbekjennelse (Nikenum). Denne bekjennelsen har i 1700 år vært et felleseie for både katolikker, ortodokse, lutheranere, baptister, presbyterianere og pinsevenner verden over. Den slår fast at Gud er treenig – ikke tre guder, men én Gud i tre personer.