For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

| Debatt

Terroren i Manchester bør være en vekker for Norge

SKRIBENT: Jarle Mong er lektor, skribent og forfattar. Han jobbar for tida på Framnes kristne vidaregåande skule i Norheimsund.
Publisert Sist oppdatert

Adrian Daulby (53) og Melvin Cravitz (66) ble drept og fire andre alvorlig skadet under det brutale angrepet klokka 09.30 på den jødiske synagogen Heaton Park Hebrew  Congregation i Manchester torsdag. Den jødiske forsamlingen var samlet for å feire Yom Kippur, den helligste dagen i den jødiske kalenderen.

Gjerningsmannen som ble drept på stedet var 35 år gamle Jihad al-Shamie. Mannen som heter «Hellig krig» har syriske aner, men var britisk statsborger og ukjent for politiet. Etter å ha kjørt inn i en folkemengde hoppet han ut av bilen og begynte å angripe folk med kniv. Heldigvis fungerte ikke eksplosivene i vesten han hadde på seg, da kunne nok skadeomfanget vært langt mer alvorlig.

Målet og timingen tilsier at angrepet var rettet spesifikt mot britiske jøder. Dette var et angrep på jøder fordi de er jøder, mens de var samlet for å be på den helligste dagen i året.

Powered by Labrador CMS