| I Fokus
Tåkelegging av evangeliet
SELVE EVANGELIET: Teologisk må vi si at kristne sannheter som hører inn under 1. trosartikkel, om Guds omsorg for sitt skaperverk, gjøres til selve evangeliet, skriver Thor Fremmegård.
Odd Mehus
Jeg tror alle bekjennende kristne har et visst ønske om at evangeliet skal forkynnes. Mange nevner også at kristne kan stå sammen om evangeliet selv om det ellers er uenighet om synet på menneskeverd, kjønn, ekteskap og samliv, livets to utganger og mye mer. Men innholdet av evangeliet, de gode nyhetene, defineres svært forskjellig, om det i hele defineres.
For mange er evangeliet Guds og Jesu kjærlighet og aksept av alle mennesker, ikke minst hans omsorg for de som har det vanskelig. Hans omsorg for de som kjenner på skam, de som blir sett ned nå, eller opplever seg utestengt eller undertrykt.
Teologisk må vi si at kristne sannheter som hører inn under 1. trosartikkel, om Guds omsorg for sitt skaperverk, gjøres til selve evangeliet. Og dermed er det ikke syndens alvor som er menneskets hovedproblem. Det blir ikke behov for frelse fra synd eller forsoning mellom Gud og mennesker.