| Kommentar
SV vil ta penger fra NLA Høgskolen. Omtrent slik Trump vil ta universiteter han ikke liker
SVs forslag om å frata NLA Høgskolen 300 millioner gjør det umulig for partiet å gi en troverdig kritikk av Donald Trump for maktmisbruk eller populisme.
BUDSJETT: To av de som presenterte SVs alternative statsbudsjett 13. november var Lars Haltbrekken og finanspolitisk talsperson Marthe Hammer.
Gorm Kallestad / NTB
I midten av april skrev en rekke medier at Donald Trumps administrasjon ville frata Harvard University – kanskje verdens mest kjente universitet – mer enn to milliarder dollar i statlig støtte. Også norske medier formidlet nyheten.
Reaksjonene var voldsomme. VG snakker i slutten av mai med Ryan Enos som er professor i statsvitenskap. Han var alt annet enn avdempet i sin vurdering.
– Trump gir blaffen i loven og straffer sine fiender. Alle er redde. Universitetene, mediene, advokatfirmaene. Vi er under et autoritært angrep, sa Enos.