| Debatt
Står Norge trygt utenfor EU?
EU-MEDLEMSKAP: Sannheten er at dersom den amerikanske sikkerhetsgarantien og Nato skulle forvitre, står Norge svært utrygt utenfor EU, skriver Helge Arnli.
Cornelius Poppe / NTB
I et nylig debattinnlegg i denne avisen hevder Einar Frogner at Norge står trygt utenfor EU. Men la oss kikke litt på argumentene hans:
«På det sikkerhetspolitiske feltet har verdien av våre allerede tette bånd til andre allierte og handelspartnere enn USA vist seg som viktige. At Norge står utenfor EU har ikke vært noen ulempe i denne sammenhengen, snarere har det vist seg som fordelaktig.»
Jeg er faktisk helt enig med Frogner dersom målet vårt var å oppnå en meglerrolle. Som «honest broker» oppnår man som regel de beste resultatene fra uhildet nøytral grunn. Dette har vi god erfaring med fra engasjementspolitikken.