| Debatt
Sporene fra Hongkong skremmer taiwaneserne
RESERVISTER: Denne uken har mange taiwanesiske reservister vært innkalt til militærøvelser.
ChiangYing-ying / AP / NTB
Taiwan vil i de neste årene ruste forsvaret kraftig opp på grunn av Folkerepublikken Kinas trusler om angrep og de stadige provokasjonene i Taiwan-stredet. Det er flere år siden Folkerepublikken respekterte den såkalte midtlinjen her som gikk ut på at begge de kinesiske statene holdt sine fly- og marinestyrker på hver sin side av «grensen».
Folkerepublikken hevder at Taiwan er en kinesisk provins – men som de i dag de facto ikke kontrollerer. Taiwans statsminister uttalte derimot nylig at øya er et «suverent og uavhengig land» - noe som formelt ikke er proklamert.
Både Folkerepublikken Kina og Republikken Kina (Taiwan) følger nøye med på hva som skjer i Ukraina både militært og politisk. Av spesiell interesse er hvordan USA reagerer. En russisk seier med mer eller mindre amerikansk aksept, kan føre til at Folkerepublikken gjør alvor av sine militære trusler: Taiwan skal gjenforenes med «moderlandet» ved hjelp av militær makt. Derfor kommer det en kraftig opprustning nå.