☀️ 1 krone for 1 måned

Du kan betale med vipps Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

| Debatt

Spektakulære funn av mykt vev i dinosaur-fossiler

SKRIBENT: Axel Lundholm Saxe har engasjert seg i evolusjonsdebatte.
Publisert Sist oppdatert

I tidsskriftet «Science» rapporterte paleontologen Dr. Mary Schweitzer i 2005 at man, etter såkalt «demineralisering» av et Tyrannosaurus rex-bein, hadde observert transparente, fleksible, hule blodkar-strukturer, som kunne strekkes og vende tilbake til form.

Som Schweitzer fortalte i et «60 Minutes"-innslag på CBS i 2009, så ble hun forbløffet over å se at vevet fortsatt var mykt og elastisk, da eksperimenter har vist at noe slikt ikke burde vært mulig, dersom vevet virkelig var millioner av år gammelt!

I et debatt-innlegg på dagen.no 6/10-25 («Svar til Saxe: Evolusjonsteorien er solid fundamentert») hevdet professor Hans Magnus Gjøen imidlertid, at dét som Schweitzer fant bare var «mineraliserte proteinfragmenter»; og han viste i denne forbindelse til en artikkel i tidsskriftet «Nature» av Schweitzer m.fl. fra 2019, som bar tittelen: «Mechanisms of soft tissue and protein preservation in Tyrannosaurus rex». 

Powered by Labrador CMS