| Meninger
Sommeren – en vanskelig tid for barn med foreldre med rusproblemer
BARN OG RUS: Vi politikere og andre samfunnsaktører må våge å snakke åpent om hvordan samfunnet svikter de mest sårbare og bidrar til utenforskap, skriver lokalpolitiker for KrF, Lena Nokrach i dette innlegget.
Sommertiden er en tid da mange barn ser fram til å gjøre morsomme saker sammen med familien sin, men slik er ikke situasjonen i mange hjem der foreldre misbruker alkohol eller andre rusmidler i vårt samfunn.
Narkotika- og rusbruk ødelegger familier fordi hverdagen preges av fysisk og psykisk vold, skam, uforutsigbarhet, overgrep og omsorgssvikt.
Nye tall fra organisasjonen Barn av Rusmisbrukere som bygger på svar fra en undersøkelse utført av Ipsos der 789 barn og unge i alderen 8 til 19 år deltok, viser at barn og unge med minoritetsbakgrunn skiller seg ut, og de forteller om vanskelige opplevelser knyttet til foreldres rusbruk.