| Leder
Professorens skumle mageplask
PROFESSOR: I dagens lørdagsleder kritiserer kommentator Espen Ottosen argumentasjonen til Dag Øistein Endsjø til fordel for å begrense kristne skolers mulighet til å formidle sitt ståsted i undervisningen.
Dagen og Universitetet i Bergen
Dag Øistein Endsjø har i en årrekke vært en provokativ – og tidvis interessant – professor i religionshistorie som har skrevet fagbøker om alt fra udødelighet til seksualitet.
Men mest av alt har han vært en aktivist med seksualitet og menneskerettigheter som to sentrale temaer. En kjepphest har vært å sammenligne nei til homofilt samliv med et nei til samliv mellom mennesker med forskjellig hudfarge.
Men Endsjø, som selv er homofil, har også kastet seg inn i helt andre debatter. Han har hevdet at de som aksepterer omskjæring av guttebarn også bør akseptere kjønnslemlesting av kvinner. Og han har løftet frem dyrs rettigheter blant annet ved å argumentere for at en fisk kan være fortvilet.