☀️ 1 krone for 1 måned

Du kan betale med vipps Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

| Debatt

Polen er fortsatt et lyspunkt i Europa

POLEN: Polakkene ser fortsatt på landet sitt som et kristent land, og de aller fleste er stolt av det, skriver Tor Arvid Tveit.
Publisert

Det er med stor interesse jeg har lest Dagens artikkelserie om Polen og kirkens stilling her. Jeg skriver «her», fordi jeg er så heldig å bo flere måneder i året i dette fantastiske landet. Og nettopp fordi jeg bor her, er gift med ei polsk kvinne og omgås menneskene her, at jeg våger å komme med noen betraktninger omkring tilstanden her.

Det å komme utenfra og prøve å forstå polakkene sitt forhold til kirke og tro, er ikke lett. Man må forstå at disse tingene er sammenvevd med nasjonal identitet og tradisjonelle verdier. Det å være polsk er å være katolikk. Man går i kirken, og man er stolt av å gjøre det. Dette har bevart den polske identiteten gjennom kriger, okkuperinger og utenlandsk overherredømme.

I en seremoni 19. november 2016, med president Andrzej Duda til stede, proklamerte de Polske biskopene Jesus som konge av Polen. Polakker flest vil ikke motsi det.

Powered by Labrador CMS