Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

🍁 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

| Debatt

Nye partier – mangfold eller virvar?

VALGLISTER: Én ting er å kunne stille liste, en annen – og ofte større – utfordring er å fylle listene med navn, skriver Nils-Petter Enstad.
Publisert Sist oppdatert

Ved alle valg opplever man at nye partier dukker opp og ber om velgernes tillit. Så også denne gang. Foran stortingsvalget til høsten er fire nye politiske partier blitt godkjent. De kaller seg «Ensomhetspartiet», «Generasjonspartiet», «Fred og rettferdighet» og «Partiet DNI».

Man skal ikke være noen stor profet for å spå – og få rett i – at ingen av disse kommer til å bli noe annet enn nye bidrag til en omfattende flora av allerede eksisterende partier. Det store flertallet av slike nye partidannelser oppnår nemlig aldri verken representasjon eller oppslutning. Større politisk mangfold enn det man finner blant de få prosentene som utgjør sekkeposten «Andre» etter et stortingsvalg, er vanskelig å se for seg.

«Nye»

Powered by Labrador CMS