Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

🍁 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Meninger

AFRIKANSK LIV: Enkelte befolkningsframskrivinger tyder på at det vil bo nærmere 4 milliarder på det afrikanske kontinentet mot slutten av dette århundre, skriver Erik Lunde. Her fra Abuja, Nigeria, i februar.

Ny strategi for Afrika

Publisert Sist oppdatert

Hva tenker du når jeg sier «Afrika»? Tenker du hungersnød, krig og safari? Tenker du den arabiske våren, demokratiforkjempere og pyramider? Eller tenker du ørken, regnskog, endeløse strender og flotte mennesker?

Afrika er så mangt. Det er et gedigent kontinent med flere land enn på noe annet kontinent. Avstanden mellom Oslo og Dakar i Senegal er for eksempel kortere enn avstanden fra vest til øst på det afrikanske kontinent fra Dakar til Addis Abeba i Etiopia.

Det er store forskjeller mellom de 54 landene i Afrika, og også internt i de ulike landene. Men Afrika som helhet er i en enorm utvikling.

Powered by Labrador CMS