Meninger
200-ÅRSMINNE: Det er slående hvor lite NRK sier om Fjodor Dostojevskijs forhold til Gud og Kristus. Hva slags kulturell utarming ligger bak når kjernen i Dostojevskijs visjon og analyse av idéer, psykologier og samfunn nedtones, spør Bjørn Are Davidsen. Bildet viser Dostojevskijs grav i St. Petersburg.
Marco Brivio / Adobe Stock
Når kulturen mister Gud av syne
I Røtter undersøker kirkehistoriker Eivor Oftestad hva som skjer i kulturen når Gud og Bibelens fortellinger forvitrer. Hvilke ressurser taper vi når den barmhjertige samaritan eller den bortkomne sønnen går i glemmeboken? Tror at vi at gudstro har så lite betydning, at vi knapt kommer på å nevne den, selv når vi skriver om noen med en tydelig kristen stemme?
Nylig leste jeg hva en lærebok for videregående skole skrev om en så sentral kristen som Sigrid Undset. Det eneste stedet Panorama Norsk Vg3 kobler henne til religion er under omtalen av siste bind av Kristin Lavransdatter.
Her «tar Kristin et oppgjør med seg selv, livet og religionen». Elever kan altså lett tenke at en så oppegående forfatter og nobelprisvinner selvsagt må ha vært religionskritiker. Gud og kristen tro blir ikke mer synlig i læreboken når den fortsetter med Johan Falkberget, igjen uten å nevne hans tro.