Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Leder

APARTHEID: Svenska Kyrkan vurderer å bruke betegnelsen apartheid-stat om Israel. Bildet viser Margaretakyrkan, den svenske kirken i Oslo.

Når kirken blir anti-israelsk

Svenska Kyrkan er en internasjonal versting når det gjelder fiendskap mot Israel. Men også Den norske kirke har ødelagt forholdet til jødene på grunn av anti-israelske holdninger.

Publisert Sist oppdatert

Bølgene etter forrige ukes kirkemøte i Svenska Kyrkan har ennå ikke lagt seg. Og bra er det. For der ble det nemlig besluttet å sette i gang en utredning om Israel skal kunne karakteriseres som en apartheid-stat, et vedtak så urettferdig at det ikke kan glemmes.

Sagt med andre ord: Svenska Kyrkan vurderer å sette samme betegnelse på Midtøstens eneste demokrati som den verdenssamfunnet en gang brukte om den rasistiske raseskillestaten Sør-Afrika. Og denne typen karakteristikker om verdens eneste jødiske stat ønsker svenske kirkeledere å utrede og løfte frem innenfor rammen av internasjonale økumeniske organer som Kirkenes Verdensråd og Det Lutherske Verdensforbund.

Det er altså ikke så rart at kirkemøtevedtaket vekker bestyrtelse.

Powered by Labrador CMS