| Kommentar
Nå tar Anne Kalvig & co. enda et skritt i transdebatten
Jeg har ikke tenkt at det er problematisk å omtale Norges mest kjente transperson som Esben Esther Pirelli Benestad. Har jeg tatt feil?
TRANSDEBATT: Et avvist leserinnlegg fra Anne Kalvig (til venstre) til Subjekt, hvor Danby Choi er redaktør, har også ført til debatt om navn som transpersoner bruker, som for eksempel Esben Esther Pirelli Benestad.
Fredrik Kalstveit, Hans Christian Bergsjø, Sara Aarøen Lien
Etter at Pressens Faglige Utvalg (PFU) 23. september konkluderte med at et innlegg av Anne Kalvig inneholdt «generaliserende og nedsettende påstander» om transpersoner, har debatter vært flere.
En av de mest interessante oppsto i Subjekt etter at redaktør Danby Choi takket nei til et innlegg fra nettopp Anne Kalvig. Det skyldes at hun ønsket å bruke uttrykket «han» om en spesifikk transkvinne.
Det kalte Danby Choi for «feilkjønning» og mente at løsningen var å skrive «vedkommende» istedenfor «han». Redaktøren har også uttrykt støtte til PFUs konklusjon.