| I fokus
MF viser at det er bibelsynet som endres først
VEIVALGET TIL MF: Idet man ikke lenger tror at hver bokstav eller tøddel i Skriften er Guds ufeilbarlige ord, søker man etter hovedtanker eller helhetssynspunkt som kan anses som tidløs sannhet, skriver Per Bergene Holm.
Hallvard Østrem
Espen Ottosen har hatt flere artikler her i Dagen om utviklingen ved MF. Det kunne vært skrevet tilsvarende om utviklingen ved NLA, VID og Fjellhaug, om de enn ligger noen år etter. Og fra disse institusjonene går innflytelsen videre til bibelskoler, lærere ved de kristne skolene og kristenfolket.
Det er bibelsynet som først blir endret. Knapt noen ved de teologiske institusjoner i Norge tror på Bibelen som Guds ufeilbarlige ord. Vi opplever på mange måter noe av det samme som skjedde ved framveksten av den liberale teologi. Teologenes mål var å berge kristendommens relevans for moderne mennesker. Da måtte bibelske beretninger om jomfrufødsel og andre under vike for naturvitenskapelige grunnsetninger. Det som ble igjen var en tidstypisk morallære.
I dag hører vi fra apologetisk hold at bokstavelig tro på skapelsen og vannflommen og annet gjør det vanskelig for de unge i møte med geologiske og biologiske teorier (evolusjonslæren). Derfor vil man ikke lese sentrale avsnitt i Bibelen som historisk beretning, men som billedlig og allegorisk tale. En tenker også at det er en utvikling i Bibelen, slik at det som står i GT avløses av en ny og mer riktig forståelse i NT. Så kan en enkelt legge vekk det som det moderne menneske opplever anstøtelig i GT.