| Debatt
La oss dra i gang pinsefestivaler i by og bygd
SKRIBENT: Lemma Desta er rådgiver for migrasjon og flerkulturelt arbeid i Norges Kristne Råd.
Gjermund Øystese
I de siste årene har vi hatt en smak av himmel når vi har forsøkt å invitere kirkene og kristne på ulike steder til en årlig sammenkomst med fest og feiring i forbindelse med pinsehøytiden. Her snakker jeg om pinsefestivaler.
Prosjektet pinsefestival startet som et initiativ av kristne migranter i Oslo i anledningen av 200-årsjubileet for den norske grunnloven i 2014. Da ble en festival bestående av en festgudstjeneste for å takke Gud for Norge etterfulgt av en takkemarsj for å gratulere det norske folk.
Fra initiativet vokste fram en årlig økumenisk pinsefest og festival 2. pinsedag, som samler kirkene i byen. Målet med arrangementet har vært å skape en møteplass for den mangfoldige kirkefamilien, samtidig synliggjøre kristne søsken fra hele verden som befinner seg i lokalsamfunnet.