Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

BLACK WEEK 10 uker for 10 kroner Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill tilbudet med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

| Debatt

Kristen tro på villspor

GUDS RIKE: Selv om Jesus sendte sine disipler ut til «alle folkeslag», er hans rike ikke av denne verden, skriver Bhørn Are Davidsen.
Publisert Sist oppdatert

Det er ikke blitt lettere å spå om fremtiden, men et trygt stalltips er at kristne flest i Norge ikke vil heie på kristennasjonalisme. Selv om det kan høres bra ut å gi troen bredere innflytelse, gjør det den fort smalere og småligere. 

Likevel er det ikke vanskelig å finne dem som frykter amerikanske tilstander i landet, og da ikke bare kommentatorer i sekulære media. Selv om det heldigvis er å slå inn åpne dører, er det greit å si fra, klart og kort: Kristennasjonalisme er ikke bra. 

Samtidig er den ikke så enkel å sette på formel. Inntrykket er at dette for noen er en frykt for teokrati, et totalitært styre etter iransk modell, for andre en frykt for KrF på litt for mye Møllers tran. Kanskje er dermed et bra innsteg bibelforskeren N.T. Wrights bilde av hvordan tre av antikkens guder fortsatt forfører, hver på sin måte, noen ganger samtidig. 

Powered by Labrador CMS