Kommentar
REGJERINGEN: På bildet ser vi regjeringen i forbindelse med åpningen av det 167. storting mandag. Kunnskapsminister Tonje Brenna (Ap) til venstre.
Heiko Junge/NTB
Beskjed til bibelskolene: Vi liker dere ikke. Hilsen regjeringen
Torsdag presenterte Støre-regjeringen sitt forslag til statsbudsjett for 2023. Debatten er naturlig nok preget av den uvanlige situasjonen vi befinner oss i, med strømkrise og krig i Europa. Derfor høster finansminister Trygve Slagsvold Vedum mer støtte enn kritikk for at regjeringen strammer inn.
Det er mange som må innse at de ikke får penger til sine hjertesaker akkurat nå. For noens del vil det være snakk om utsettelser. Andre må kanskje innse at det skiftet som skjer nå, fort kan bli varig. En slik sektor er de kristne friskolene.
I statsbudsjettsammenheng er det små beløp det dreier seg om. Men for de skolene som blir berørt, skaper kuttforslagene betydelige utfordringer. Totalt sett vil regjeringen redusere tilskuddene til private skoler med drøyt 40 millioner kroner. En betydelig andel av disse kuttene vil ramme kristne skoler.