Frispark
GENERALSEKRETÆR: Olof Edsinger er generalsekretær i Svenska Evangeliska Alliansen.
Tore Hjalmar Sævik
Kirkens politiske privilegier virker mot sin hensikt
Påfallende ofte er den forfulgte kirken en voksende kirke.
Hvorfor vokser kristenheten i visse land, mens den minker i andre? Dette spørsmålet er vi mange som har stilt oss. En endelig forklaring er vanskelig å finne – om vi da ikke trekker inn Guds suverenitet og Den hellige ånds besøkelsestider.
Men til tross for dette er det i løpet av årene blitt lansert en rekke teorier for å forklare kristendommens oppturer og nedturer. Gjennom store deler av 1900-tallet arbeidet en ut fra «sekulariseringshypotesen», som gikk ut på at fremveksten av vitenskap, teknikk og utdanning ville føre til en utfasing av religionen.
Gang på gang har vi dog kunnet konstatere at denne hypotesen ikke holder mål. Ikke minst finnes det eksempler på dette i USA. Der har det vist seg fullt mulig å kombinere sterk oppslutning om kirken og religionen med et like sterkt skole- og vitenskapssamfunn.