| Debatt
Ideelle velferdsaktører: En lov haster
DEBATT: Hans Morten Haugen har fulgt den offentlige debatten om ideelle aktører i helse- og omsorgstjenester siden 2014.
Karl Almedal
15 måneder etter at 15 diakonale virksomheter ba Støre-regjeringen om gjennomføring av forslagene i to offentlige utredninger venter Stortinget på lovforslaget. 7. mai ba sju partier – ikke Frp og Høyre – om at regjeringen innen utløpet av 2026 foreslår en lov om registrering av ideelle aktører; med en definisjon.
De to utredningene er fra det såkalte avkommersialiseringsutvalget: NOU 2024: 1 og NOU 2024: 17. Den første omtaler krav til et register for ideelle leverandører og foreslår en definisjon av ideelle. Den andre viser hvordan offentlige myndigheter innenfor ulike tjenesteområder kan velge ulik innretning, og om de velger eller ikke velger å bruke offentlige anskaffelser.
Kort forklart er det særlig innenfor drift av asylmottak at åpne utlysninger om tjenestelevering vil være hensiktsmessig. Asyl-feltet preges av at kapasiteten vil måtte variere betydelig ut fra hvor mange som kommer. Kommersielle aktører viser seg gode i å skalere virksomheten opp eller ned.